Licznik odwiedzin

Odwiedzin [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
42
901
984

-83

Wszystkich
Wszystkich 1 558 367

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 52 gości 

Sonda

Junior Media

Młode Bieszczady

Projekt Uczeń Online

Supermemo

Basen Aquarius Lesko

OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE
W związku z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej szkole został powołany zespół nauczycieli, który zajął się organizacją szeregu działań, mających uczcić tę szczególną rocznicę. Skład zespołu: przewodnicząca:  R. Janik, członkowie:  E. Klus, D. Lasota, B. Bobula, B. Jankowska, D. Skowroński, D. Dziedzic, D. Pakosz, E. Krawiec, ks. R. Grzebyk, ks. Leszek Gocek. Działania, jakie zostały podjęte przez członków zespołu to: konkurs historyczny dla klas starszych „Polskie drogi do Niepodległości” ,  konkurs plastyczny „Moja Ojczyzna Mój Kraj Wiślany” dla trzech kategorii wiekowych, konkurs na patriotyczną dekorację na zewnętrznych drzwiach swojej klasy dla klas I-VI. W klasach I-III przeprowadzony został Test wiedzy o Naszej Ojczyźnie oraz Quiz wiedzy o Polsce.   Zwycięzcy we wszystkich konkursach otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.
Zorganizowany został  rajd niepodległościowy  z Jabłonek na Łopiennik. Uczestnicy rajdu po wyjściu na szczyt uroczyście odśpiewali hymn państwowy. We wszystkich  budynkach szkoły przygotowane zostały wystawy patriotyczne oraz   wystawa zdjęć wykonanych podczas miejskich i szkolnych obchodów rocznicy Odzyskania Niepodległości. Szkoła wzięła udział w akcji „Bądź patriotą, wywieś flagę”.  Uczniowie wraz z opiekunem rozdawali  mieszkańcom miasta oraz pracownikom instytucji i zakładów pracy wcześniej wykonane ulotki i  kokardki zachęcające do wywieszenia flagi.   Szkoła przyłączyła się również do ogólnopolskiej akcji i 9 listopada o godzinie 11.11  uczniowie, nauczyciele i pracownicy  szkoły wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego.
W działania związane z obchodami tej pięknej rocznicy włączyli się również inni nauczyciele i wychowawcy oraz Samorząd Uczniowski.  Na zajęciach z wychowawcami poruszane były tematy dotyczące historii naszej Ojczyzny, ważnych rocznic i wydarzeń związanych z Odzyskaniem Niepodległości, dotyczących  naszej małej Ojczyzny.  Uczniowie uczyli się pieśni patriotycznych i czterech zwrotek hymnu polskiego. Zwiedzali wystawy o tematyce patriotycznej w BDK w Lesku i UMIG. Odwiedzali mogiły żołnierzy poległych w I wojnie światowej na leskim cmentarzu. Klasy, korytarze szkolne zostały przystrojone niepodległościowymi dekoracjami, a okna  białymi i czerwonymi listkami.
Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę zniczy, które uczniowie zapalili na grobach poległych żołnierzy oraz zasłużonych mieszkańców miasta na naszym cmentarzu.  Samorząd Uczniowski otrzymał z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku  200 okolicznościowych kartek  „Mamy Niepodległą”. Uczniowie sami je opisywali, a następnie wraz z opiekunami rozdawali mieszkańcom Leska oraz pracownikom urzędów i instytucji. Podsumowaniem naszych wszystkich działań był dzień 13 listopada. W tym dniu w uroczysty sposób świętowaliśmy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Wszyscy uczniowie i nauczyciele przypięli do ubrań ręcznie wykonane kotyliony. Klasy I-III zebrały się na akademii przygotowanej przez p. D.  Dziedzic . Był  uroczyście odśpiewany hymn państwowy, wiersze, pieśni patriotyczne, oraz polonez pięknie zatańczony przez uczniów klasy III.
Został przeprowadzony Quiz wiedzy o Polsce i zajęcia patriotyczne. Klasy IV – VIII i III gimnazjum zebrały się w budynku hali, gdzie w obecności 2 pocztów sztandarowych wszyscy odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego. Pan dyrektor wygłosił krótkie przemówienie, odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród laureatom konkursów. Następnie wszyscy wzięli udział w mszy świętej z okolicznościowym kazaniem celebrowanej przez księży L. Gocka i R. Grzebyka. Potem udaliśmy się do BDK na uroczystą akademię przygotowaną przez p. A. Brajewską i p. E. Klus, która wraz z młodzieżą przygotowała jeszcze koncert pieśni patriotycznych.   Gościnnie wystąpiły również Bieszczadzkie Żabki i zespół Fox, które wykonały dwa tańce do pieśni patriotycznych. Dekorację na akademię wykonały p. D. Lasota i R. Janik. Akademię zaszczycił swoją obecnością burmistrz elekt p. Adam Snarski, który wygłosił  przemówienie.  Cała uroczystość dostarczyła wszystkim wiele podniosłych i patriotycznych wzruszeń.
Tekst: Renata Janik. Zdjęcia z uroczystości w szkole i w BDK można zobaczyć w naszej galerii TUTAJ